Budala(Antik), Fyodor Dostoyevski
tr
Книги
Fyodor Dostoyevski

Budala(Antik)

Четене
Dostoyevksi’den bir Edebiyat Başyapıtı 
Dostoyevski bu eserinde, sara hastası Prens Mişkin’i merkezine yerleştirdiği bir dünyada dürüst ve açık bir insan olarak yaşamanın zorluklarına değinmekte ve toplumun ne kadar da ikiyüzlü bir sisteme dayandığını gözler önüne sermektedir. Dürüst olmak “budala” olmaktır. Prens Mişkin, 19. yüzyıl Rus edebiyatının kült kahramanlarından birisidir. Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel aşk romanlarından olan Budala, Dostoyevski'nin de dört büyük romanından biri olarak vazgeçilmez klasikler arasında yerini çoktan almıştır.
720 печатни страници

Впечатления

👍
👎
💧
🐼
💤
💩
💀
🙈
🔮
💡
🎯
💞
🌴
🚀
😄

Хареса ли Ви книгата?

Влизане или регистриране

Цитати

b3713569266
b3713569266цитирапреди 2 месеца
Önemli olan yalnızca hayattır. Hayata durmadan, tekrar tekrar yeniden başlamaktır önemli olan, bulup dinlenmek değil…
b9935707177
b9935707177цитирапреди 3 месеца
Yabancı olan her şey beni öldürüyordu. İçinde bulunduğum bu karanlıktan ancak İsviçre’ye girerken, Basel’de, pazardaki bir eşeğin anırmasıyla kurtuldum. Bu eşek beni çok etkiledi ve nedendir bilmem, çok hoşuma gitti. O anda kafamın içi birden aydınlandı.”
“Eşek mi? Bu çok tuhaf,” dedi Generalin karısı. “Gerçi neden tuhaf olsun ki, aramızda bir eşeğe âşık olanlar da var,” diye ekledi, gülen kızlarına öfkeyle bakarak. “Mitolojide bile böyle aşklara rastlanır. Devam edin Prens.”
“O zamandan beri eşekleri çok severim. O güne dek hiç eşek görmemiştim; bu yüzden eşeklerle ilgili bilgi edinmeye başladım. Eşeklerin çok faydalı, çalışkan, güçlü, sabırlı, kanaatkâr ve cefakâr hayvanlar olduklarını öğrendim. Bu eşek sayesinde bütün İsviçre’yi sevdim ve önceki kederli halimden kurtuldum.”
“Bütün bunlar çok ilginç, ama başka konulara geçelim. Aglaya, neden sürekli gülüyorsun? Ya sen Adelaida? Prens, eşekle ilgili hikâyesini çok güzel anlattı. O bir eşek görmüş; oysa sen gördün mü? Yurt dışına bile çıkmadın, öyle değil mi?”
“Bir eşek gördüm ben, anne”

На лавиците

PULSUZ OXU, Holiday Forfun
Holiday Forfun
PULSUZ OXU
  • 421
  • 151
Dünya Klasikleri , Davut Yılmaz
Davut Yılmaz
Dünya Klasikleri
  • 13
  • 2
Kitaplarım, ferhattt
ferhattt
Kitaplarım
  • 17
  • 1
Okunacak kitaplar, Yagmur Kocak
Yagmur Kocak
Okunacak kitaplar
  • 16
  • 1
Fiction, Willy
Willy
Fiction
  • 24