Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza

Roman ilk olarak 1866'da Rus Habercisi adlı edebiyat dergisinde yayımlandıktan sonra cilt hâline getirilmiştir. Yazarın en uzun ikinci romanı olma özelliği taşır. Bununla birlikte yazarın olgunluk döneminin ilk büyük romanıdır. Roman Rodion Romanovich Raskolnikov'un ahlaki ikilemlerine odaklanır. Raskolnikov nefret edilen, kötü bir tefeciyi öldürecektir. Böylece finansal problemlerini çözerken aynı zamanda dünya kötü, değersiz bir parazitten temizlenecektir. Raskolnikov, daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanır.
Yazar, özellikle en günahkar görülen karakterleri inanca yöneltmiştir. Kimlikler değil, kişilikler önemlidir mesajı da verilmiştir. Suç Nedir? Ceza Nedir? Amaca ulaşmak için her yol mubah mıdır? Asıl suçlu kim? Toplum mu? Bu gibi soruları düşündüren yazar, her okurun kendi inançlarına, hayata bakış açısına göre yorumlayabileceği, fikir edineceği bir üslûp takip etmiştir.
782 печатни страници

Други версии

Вече чели ли сте я? Какво мислите за нея?
👍👎

Впечатления

  Lilaсподели впечатлениепреди 2 години
  👍Струва си да се прочете
  💡Научих много
  🎯Струва си
  💞Обичам я до смърт

  Okuduğum ilk Dosto kitabı. Kesinlikle insanı etkiliyor. Farklı düşünmenizi, olaylara bir diğer boyuttan bakmanıza yardımcı oluyor. Klasikleri seven bir okur için mükemmel ve kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum lakin kafanız rahatken okumanızda fayda var. Okurken her an içinde gibi hissediyorsunuz. Spoiler vermek istemiyorum ve sanırım çok övdüm. Kısacası şiddetle tavsiye ediyorum dostlarım. 💞

  Çalıkuşuсподели впечатлениепреди 3 години

  Kilitleyecek bir şeyi olmayan insanlar mutludurlar herhalde, öyle değil mi?

  b6005007223сподели впечатлениепреди 3 месеца
  👍Струва си да се прочете
  🔮Дълбока вода
  🐼Миличко
  💧Сълзливо

  Çok güzel bir kitaptı çok teşekkür ederiz

Цитати

  Ebru Aysalцитирапреди 8 години
  Acaba insanlar en çok neden korkarlar?..
  melisasenolsunцитирапреди 5 години
  “E, siz de gelin bakalım, diyecek, içkiciler, zayıf iradeliler, utanmazlar, siz de gelin!” Ve biz hepimiz, hiç utanmadan yaklaşacağız!.. O zaman bize dönüp: “Sizi domuzlar sizi” diyecek!.. “Hayvan kılığında olan, hayvan damgasını taşıyan sizler, siz de gelin!” Akıllılar, bilgeler buna itiraz ederek: “Tanrım!” diyecekler, “bunları niçin kabul buyuruyorsunuz?” O zaman Tanrı onlara: “Bilgeler…” diyecek, “Akıllılar…” diyecek, “onları kabul ediyorum, çünkü kendilerini kabule layık görmeyenler yalnız bunlardır!” Bu sözleri söyledikten sonra, kollarını bize açacak... O zaman biz yerlere kapanacağız, feryat ve figana başlayacağız! Her şeyi anlayacağız! O zaman her şeyi anlayacağız...
  fs4non0цитирапреди 19 дни
  Hele beyninin birden bulutlandığı, vücudunda duygu adına bir şey kalmadığı bir sırada bu kadar kurnazlığı nasıl düşünebildiğine bir türlü aklı ermiyordu.

На лавиците

  Nurcan Rzayeva Qurbanlı
  Türkcə kitablar
  • 555
  • 109
  Mürvet Alkış
  Klasikler
  • 63
  • 38
  Gülay Karakaş
  Klasikler
  • 4
  • 5
fb2epub
Плъзнете и пуснете файловете си (не повече от 5 наведнъж)