tr

George Orwell

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır. Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun imzası niteliğindedir.

Orwell'in hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Burslu okuduğu Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma'da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.
години от живота: 25 юни 1903 21 януари 1950

Книги

Аудиокниги

Цитати

İnci Kocaцитирапреди 2 години
İnsan, mahsul vermeden sadece yiyen tek mahlûktur.
İnci Kocaцитирапреди 2 години
On iki ses hiddetle bağırıyor ve on ikisi de birbirine benziyordu. Artık domuzların yüzüne ne olduğunu sormaya lüzum kalmamıştır. Dışa­rıdaki hayvanlar, bir domuzdan bir insana, bir insandan bir domuza, gene bir domuzdan tekrar bir insana baktılar. Fakat hangisinin domuz, hangisinin insan olduğunu bilmek imkânı kalma­mıştı.
elixanzeynalov010цитираминалата година
İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.

Впечатления

b8293352015сподели впечатлениеминалата година
💡Научих много
💞Обичам я до смърт
👍Струва си да се прочете

❤️✨Haarika

b3068600141сподели впечатлениепреди 4 месеца
👍Струва си да се прочете

text

b5459056299сподели впечатлениеминалата година
💡Научих много
🎯Струва си
💞Обичам я до смърт
👍Струва си да се прочете

Ortaokul yıllarında türkçe hocamın tavsiyesi ile edindiğim bir kitap idi. İlk okuduğumda çok zevk almıştım ancak karakterleri bağdaştıramamıştım ve istediğim besleyiciliği sağlamamıştı kitap. Geçenlerde tekrar okudum ve şu kanıya vardım. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin’i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.
Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır. Okurken hem eğlendiğim, hem düşündüğüm bir kitaptır tavsiye ederim.

fb2epub
Плъзнете и пуснете файловете си (не повече от 5 наведнъж)